top of page

Az önelfogadás nehézsége


Fontos az önelfogadás

Önmagunk elfogadás azért nagyon fontos, mert ez az egyik legfontosabb alappillére a belső harmónia megtalálásának. Nagyon fontos dologról van tehát szó, az érzelmi és mentális jóllétünk nagyban függ az önelfogadás mértékétől. Az önelfogadás arról szól, hogy elfogadom magam a hibáimmal és erősségeimmel együtt, és főként a hibákat lazább, humorosabb nézőpontból is tudom szemlélni. 

 

Miért küzdenek sokan az önelfogadással? Mi a gyökere?

 

Azért küzdünk az önelfogadással, mert különböző hatásokból kifolyólag gyerekkorunktól arra kényszerülünk hogy hibáinkat javítani kell, nagy a nyomás hogy egyre jobbnak és jobbnak kell lennünk. A társadalmi elvárások, a média által közvetített tökéletesség képek és ahogy ezt a szociális média ezeket az ingereket tálcán rakja elénk, ezek a hatások mind azt erősítik hogy túl magas elvárásokat támasztunk magunk felé, ami viszont irreális. Azzal hogy elérhetetlen az elvárás, növeli az önmarcangolás, önmagunkkal való elégedetlenség érzését. Sajnos a szociális média nagyon jól tudja táplálni ezt a belső kritikust, aníagot szolgáltat ahhoz, hogy még mit lehet tökéletesíteni magunkban.

 

Mi az a belső kritikus? És hogyan kell lecsendesíteni?

 

A belső kritikus egy belső önszabályozó, segít gyerekkorunktól kezdve minket hogy jobban tudjunk alkalmazkodni, beilleszkedni, de később túlaktiválódhat, és megnehezíti hogy békében éljünk önmagunkkal. Sokszor sajnos ez a belső kritikus szigorúbb és keményebb, mint bármilyen külső ítélkezés. Ami még nehezíti a dolgot, hogy a belső kritikus működése nem tudatos. Ami azt jelenti, hogy ha nincs elég önismeretünk, csak a  következményeit vesszük észre, hogy negatív érzelmeket táplálunk önmagunk felé. Bosszankodunk, gorombák vagyunk, elégedetlenek vagyunk önmagunkkal. Ha ezek az érzelmek napi szinten jelen vannak, gyanakodjunk hogy a belső kritikusunk nagyon megnövelte a hatékonyságát, és mindent is el kezdett kritizálni, ami inkább rontja a működésünket és csökkenti az önbizalmunkat.  

Fontos megtanulni kedvességgel és türelemmel fordulni önmagunkhoz, akárcsak egy jó baráthoz. Ha hibázunk, tanuljunk belőle, de ne bántsuk magunkat túlzottan – hiszen a hibák az emberi lét természetes részei.

Miért hasonlítjuk magunkat másokhoz, és hasznos-e ez nekünk?

Az önmagunk elfogadása nem azt jelenti hogy tökéletesnek hisszük magunkat. Sokkal inkább arról van szó, hogy tudomásul vesszük és elfogadjuk azokat a tulajdonságainkat, amelyek a részünket képezik – legyenek azok pozitívak vagy negatívak. Ez a belső békéhez vezető út egyik alapköve: amikor képesek vagyunk elfogadni önmagunkat, és könnyedebben fogadni a korlátainkat / hibáinkat. Ezálta egyrészt kiegyensúlyozottabbá válunk, és ami még fontosabb, hogy kevésbé engedjük, hogy mások véleménye befolyásolja az önértékelésünket.

Mai társadalmi nyomás

Az önelfogadás tekintetében nem könnyű a dolgunk manapság, amikor közösségi médiából özönlenek a tökéletesen megszerkesztett tökéletes pillanatok, amik ha nem vagyunk elég erősek, elülteti bennünk a bizonytalanságot, és hajlamosabbak leszünk arra, hogy másokhoz hasonlítgassuk magunkat.

Önmagunk elfogadása viszont pont ott kezdődik hogy felismerjük, senki sem tökéletes, és nem kell senkihez sem hasonlítsunk hogy elégedettek legyünk magunkkal. A negatív összehasonlítás elengedése egy fontos cél lehet az önismereti munkában, a stabil önértékelés egyik feltétele, hogy ne befolyásoljanak mások abban, hogyan látjuk magunkat.

 

 

Az önismeret és önfejlesztés kulcsfontosságú

Ahhoz hogy elfogadjuk magunkat, jobban kell ismerni is magunkat. Az önismeret nélkül mit is tudnánk elfogadni?  Először pontosan ismernünk kell értékeinket valamint korlátainkat is ahhoz hogy aztán elfogadhassuk azokat.  Ezért is olyan fontos az önismeret fejlesztése, mely során nem csak gyengeségeinket ismerjük meg és ismerjük el, hanem képességeinket és erősségeinkkel is jobban tudatában legyünk és ezekre építsünk.

Ezt könnyű mondani, de azért az önfejlesztés foylamat egy hosszú út lehet amihez néha pszichológus segítsége is szükséges lehet, hogy elérjük a kellő stabilitást.

Önmagunk elfogadása nem azt jelenti hogy lemondunk a fejlődésről, hanem éppen ellenkezőleg: tisztában vagyunk a hiányosságainkkal, és dolgozunk rajtuk anélkül, hogy közben megkérdőjeleznénk saját értékességünket.

   

Az önelfogadás gyakorlata

Ez a folyamat nem egyik napról a másikra történik, sok gyakorlás és türelem kell hozzá. Inkább hangyányi lépésekben gondolkodjál. A magokat ha elültetjük, az elején még nem lesz látványos az eredmény, a fű sem nő ki azonnal, nem látványos az eredmény, de a fű sem nő ki azonnal. Ezért fontos hogy. gyakorlást ne idő előtt hagyjad abba, mert az eredmények szépen lassan, és később fognak jönni mint várnád.

1. Önegyüttérzés gyakorlása ( Self compassion) Keresd meg ypotubeon ezt a meditációt, és gyakorold a héten többször. 

2. Önszeretet gyakorlása - tükör gyakorlat

Nézz a tükörbe és nézz a saját szemedbe úgy, hogy próbáld magad nagyobb szeretettel és kedvességgel szemlélni. Ha találkozol napközben egy tükörrel, mindig köszönj magadnak, és bátorítsad magad egy-két pozitív dícsérettel. Tanuljunk meg pozitív dolgokat mondani magunkról. minden nap írjál le 3 olyan dolgot amit szeretsz magadban.

3. Elfogadás és megbocsátás

 

Fogadjuk el hogy néha hibázunk, ez az emberi lét alapja. Tanuljunk fejlődjünk a hibáink segtíségéval, de ne ragadjunk le, ne essünk kétségbe a hibázásnál. A megbocsátás magunkkal szemben ugyanannyira fontos, mint másokkal szemben.

Az elfogadás eredménye

 

Az önelfogadás széles spektrumban hat az életünkre. Jobban megtaláljuk a belső harmóniát, kevésbé leszünk stresszesek, de kapcsolaaink minőségére, és jól létünkre is pozitív hatással lesz. Ha képesek vagyunk elfogadni magunkat, kevésbé leszünk kritikusak másokkal, ami segít kapcsolatok kialakításában.

A jóhír, hogy önismereti munkával és életkor előrehaladtával növekedhet bennünk az önelfogadás és így a harmónikusabb életminőség elérése.

bottom of page