top of page
Mother and Sons

​​

Leválás a szülőkről

szerző: Bedekovics Norbert pszichológus

 

 

Mi is az hogy szülőkről való leválás?

A szülőkről való leválás a felnőtté válás egyik legfontosabb lépése, amely lehetőséget ad az fiatalnak, hogy saját identitását kialakítsa és önálló életet kezdjen. Ez a folyamat azonban számos kihívást hordoz magában, mind az egész család számára. A sikeres leválás feltétele az érzelmi érettség, a felelősségvállalás és a családi támogatás. Az új, felnőtt kapcsolatok kialakítása segíthet abban, hogy a szülő-gyermek viszony egészségesebb és kiegyensúlyozottabb legyen, miközben az egyén megtalálja a saját helyét a világban.

Leválás a szülőkről: A felnőtté válás kihívása és lehetőségei

A szülőkről való leválás folyamata az emberi fejlődés természetes része, amely az érzelmi, társadalmi és pszichológiai érettség felé vezető út kulcsfontosságú velejárója. Ez a folyamat különböző életkorokban és körülmények között zajlik, leggyakrabban a serdülőkor végén, de gyakran a fiatal felnőttkor első éveire kitolódva, amikor az egyén elkezdi önállósítani magát a családjától, saját identitását kialakítani, és egyre inkább önálló döntéseket hozni.

A leválás sokkal több, mint a fizikai távolság vagy az otthon elhagyása. Ez egy összetett érzelmi és pszichológiai folyamat, amely során a fiatal megtanulja kezelni a függetlenséget, miközben fenntartja a kapcsolatot a családjával. Ez egy érzékeny és sokszor nehéz egyensúly megtartása, amely során igyekszünk egy újfajta kapcsolódást kialakítani a szüleinkkel, immár felnőttként.

 

 

A leválás pszichológiai alapjai

A pszichológusok már régóta foglalkoznak a szülőkről való leválás kérdésével, amelyet Erik Erikson fejlődéselmélete is hangsúlyoz. Erikson szerint a fiatal felnőttkor egyik legfontosabb feladata az autonómia elérése és a függetlenség megteremtése. A leválás nem a szülőkkel való kapcsolat megszakadását jelenti, az csak átalakul, és új alapokra helyeződik.

Az érzelmi leválás különböző módokon valósulhat meg. Egyesek számára ez fokozatos folyamat, amely éveken át tart, míg mások számára hirtelen, például egy költözés vagy élethelyzet-változás következtében következik be. A leválás sikeres megvalósítása szoros kapcsolatban áll azzal, hogy a fiatal mennyire képes az érzelmi érettség elérésére, valamint mennyire tud egészséges kapcsolatokat kialakítani másokkal, például barátokkal, partnerrel vagy kollégákkal; és összességében mennyire lesz képes egészséges felnőttként funkcionálni.

 

 

A leválás kihívásai

A szülőkről való leválás gyakran konfliktusokkal járhat, mind a fiatal, mind a család számára. A szülők sokszor nehezen tudják elfogadni, hogy gyermekük felnőtté vált és saját útját járja. Ez különösen igaz akkor, ha a szülők túlvédőek, vagy ha a család dinamikája korábban erősen függött a gyermek és szülő közötti szoros kapcsolattól. Ilyen esetekben a leválás különösen fájdalmas lehet, mindkét félnek alkalmazkodnia kell az új helyzethez.

A fiatal felnőttek esetében a szülőktől való érzelmi függés erős maradhat, különösen, ha az adott fiatal nem érzi magát teljesen felkészültnek a független életre. Lehet, hogy a felnőtté válás terhe túl nehéznek tűnik. Ilyen esetekben a leválás késlekedhet, és az egyén továbbra is szoros érzelmi kötelékben maradhat a szüleivel.

Előfordulhat, hogy a fent nevezett okokból a leválás megakad, és szakember segítségére van szükség. Ugyanakkor lényeges, hogy a folyamat végbemenjen, ellenkező esetben a fiataloknak nehéz lesz megállni a helyüket a felnőtt élet valamennyi területén; lehet, hogy a munkájukban nem boldogulnak, esetleg szociális kapcsolataikban, párkapcsolatukban találják magukat szembe nehézségekkel, mert nem érett felnőtt személyiséggel léteznek ezekben.

Hogyan segíthetjük elő a sikeres leválást?

A sikeres leválás feltétele, hogy mind a fiatal, mind a szülők elfogadják a változást és képesek legyenek alkalmazkodni hozzá. Fontos, hogy a felnövő gyerek fokozatosan vállaljon felelősséget a saját életéért, miközben a szülők támogató szerepet töltenek be, de nem próbálják meg irányítani a gyermekük döntéseit. A kommunikáció kulcsfontosságú ebben a folyamatban: mindkét félnek ki kell fejeznie érzéseit, aggodalmait és reményeit. A szülők számára fontos, hogy elfogadják, hogy a gyermekük felnőttként saját életet fog élni és bizalmat adjanak gyermeküknek, támogassák őt a saját döntéseiben.

A fiatal felnőtteknek pedig meg kell tanulniuk, hogyan építhetnek ki önálló életet, és hogyan kezelhetik az ezzel járó kihívásokat. Ez magában foglalja az anyagi függetlenség megszerzését, az önálló életviteli készségek elsajátítását, valamint az érzelmi érettség elérését is. A felnőtté válás folyamata nem mindig zökkenőmentes, velejárói lehetnek a kudarcok, de ezek is fontos tapasztalatok, melyek formálják, erősítik a személyiséget.

A szülőkkel való kapcsolat újradefiniálása

A leválás folyamata nem a kapcsolat megszakadását jelenti. Épp ellenkezőleg, a felnőttkorba lépő egyén gyakran egy újfajta, érettebb köteléket alakít ki a szüleivel, mely már nem a függőségen alapul, hanem kölcsönös tiszteletre, támogatásra és szeretetre épül. A felnőtté vált gyermek már nem a szülők irányítására vagy jóváhagyására vár, hanem önállóan dönt. Ugyanakkor a szülei véleménye és tanácsai továbbra is fontos szerepet játszhatnak, de a felelősség már a fiatalt terheli.

A szülők számára is lehetőség nyílik arra, hogy újragondolják a gyermekükkel való kapcsolatukat, és elfogadják, hogy a felnőtté válás egy természetes és egészséges folyamat. Az új kapcsolati dinamika lehetőséget ad arra, hogy a családi kötelékek megerősödjenek, és a kapcsolat érettebbé, kiegyensúlyozottabbá váljon.

 

Forrás: M. Cole, S.R. Cole (2006): Fejlődéslélektan. Osiris kiadó

bottom of page