Családpszichológia és családterápia
Mivel fogalkozik a családterápia?
A családterápia azokkal a problémákkal foglalkozik, amelyeket az emberek az életükben jelentős személyekkel való kapcsolataik és a szociális hálózataik összefüggésében élnek meg. Ez egy elfogadott és elismert pszichoterápiás megközelítés, amely elsősorban a családi rendszerrel foglalkozik, mint a szociális egység, szemben a klasszikus pszichoterápiás megközelítésekkel, amelyek az egyénre koncentrálnak.
A családi terápia egy heterogén terület; vannak különböző iskolák és modellek, amelyeknek többféle irányadó feltevése van.
A családterápia általánosan közös céljai lehetnek például:
-a családi szintek különböző módokon történő újrastruktúrálása,
-a kölcsönös megértés és a családtagok érzelmi támogatásának javítása,
-a megküzdési készségek fejlesztése és a problémamegoldó stratégiák kialakítása különböző élethelyzeti dilemmákban és helyzetekben.
Mit jelent a családterápiában hogy rendszerszemlélet?
Hagyományosan a családterápia a családtagok közötti kölcsönhatásokra, a családi kapcsolatok minőségére, a család fejlődésére és a családi működések különböző aspektusaira koncentrál.
A családterápia „rendszerszintű feltételezéseken” vagy „kontextusbeli perspektívákon” alapul. Ez azt jelenti hogy a tágabb közösségi rendszereket mint a -társadalmi kontextusnak- az emberek életére gyakorolt hatását is vizsgálja.
A családterapeuták rendszerszintű nézete szerint az egyén problémáit a különböző rendszerek szerint- azaz mint párkapcsolatban egy pár tagjakét, családtagként, különleges kultúrával rendelkező személyként, vallási közösség tagjaként- kell értelmezni, ezen kívül figyelembe kell venni a társadalmi-gazdasági körülményeket és a politikai folyamatokat is. Ezek a rendszerszintű összefüggések kiemelkedő jelentőségűek az egyén pszichológiai fejlődésében és érzelmi jólétében.
Hogyan történik egy családterápiás ülés a gyakorlatban?
Egy családterápiás beszélgetés általában 60-90 percig tart; az ülések közötti intervallumok a bemutatott problémáktól, a családtagok igényeitől, a kezelés szakaszától és más változóktól függően egy- vagy több hétig tartanak. Ezekről a kérdésekről közösen dönt a szakember és a családtagok. Nehéz megbecsülni de átlagban a családterápiás kezelés átlagos hossza 6-20 ülés között mozog. A családterapeuták leggyakrabban egynél több családtaggal dolgoznak a szobában, de adott esetekben egyéni ülések is vagy a gyermekektől elkülönült szülőkkel való találkozók is megszervezhetőek.
Mi történik egy családterápiás ülésen?
A család egy jelentős támogató erforrás a benne lévő személyek számára, de gyakran a szorongás, a félreértés és a fájdalom forrása is lehet. A családterápiás folyamatban fontos cél lehet a családtagok képességének növelése abban, hogy egymást jobban tudják támogatni.
A család átmeneti krízisei vagy stresszes családi életesemények kezelésében-mint például egy családtag súlyos betegsége vagy halála-létfontosságú, hogy a családtagok minél hatékonyabban tudják mobilizálni erőforrásaikat, és minél hatékonyabban tudják támogatni egymást is.
Milyen problémák esetén lehet családterápiás tanácsadásra szükség?
Általánosságban elmondható, hogy minden olyan helyzet vagy probléma, amely a családtagok és a család működését befolyásolja, és ebben fontos lehet a család támogató szerepe, családterápiás téma lehet. Minden olyan esemény fontos lehet ami a személy olyan problémája, amely a családjával és a tágabb kontextusokkal való kapcsolataival kapcsolatos életét érinti. Mások bevonása, a család és szociális hálózat bevonása, segíthet elkerülni egy adott személy patológiáját és emellett segítheti a probléma hatékonyabb kezelését is.
A családterápia válság idején és hosszú távú problémáknál is hasznos lehet. Emellett megakadályozza az olyan problémákat, mint például viselkedési nehézségek, például a bűnözés vagy a mentális egészség leromlása.
Az alábbiakban felsoroljuk azokat a problémákat vagy helyzeteket, amelyekben családterápia jól alkalmazható keret lehet:
Egészségügyi problémák, különösen a krónikus fizikai betegségek
Pszichoszomatikus problémák
Gyermek- és serdülőkori mentális egészség
Felnőtt mentális egészség
Étkezési zavarok kezelése
Pszichoszexuális nehézségek
Alkohol- és egyéb anyagokkal való visszaélés
Családi problémák, beleértve az elválasztást és a válást
Támogatás, örökbefogadás és ehhez kapcsolódó kérdések
A család életciklusa és az élet átmeneti szakaszai
A szülői készségek és a családi működés elősegítése
Iskolával kapcsolatos problémák
Munkahelyi problémák
Traumatikus élmények, veszteség
A családi élet megzavarása társadalmi, politikai és vallási konfliktusok miatt
Hogyan működik a családterápia?
A családterápia lehetővé teszi a családtagok számára, hogy a nehéz gondolatokat és érzelmeket felfedezzék és biztonságban kifejezzék ezeket, megértsék egymás tapasztalatait és nézeteit, értékeljék egymás igényeit. Emellett építsenek a család erősségeire, és hasznos változásokat tegyenek kapcsolataikban. Azonban ezek a kijelentések bizonyítékokkal vannak alátámasztva a jelenlegi általános tudományos szabványok szerint? A kutatási eredmények egy része azt mutatja, hogy a családterápia kezelése jelentősen csökkenti az egészségügyi ellátás költségeit és a gyógyszeres kezelés költségeit.